شهر نوش آباد شهر زیرزمینی کاشان

رای دهید: 12345اشتراک گذاری شهر نوش آباد | معرفی شهر زیرزمینی کاشان

شهر نوش آباد | معرفی شهر زیرزمینی کاشان

شهر کاشان دیدنی های بسیار متعددی دارد که بازدید از آنها چند هفته زمان لازم خواهد داشت. یکی از مهمترین اماکن دیدنی در کاشان، شهر زیرزمینی نوش آباد است که در سطح زیرین این شهر آن را ساخته‌اند. با ما همراه شوید تا به میان زمین سفر کنیم و از دالان های تودرتو و تاریک این شهر مخفی برایتان بگوییم.تور اصفهانراهنمای سفر به کاشانگلاب گیری کاشان

تور شهر زیرزمینی نوش آباد

بسیاری از گردشگران برای بازدید از شهر نوش آباد (یا شهر زیرزمینی اویی) تور خریداری می کنند، شما هم اگر با کاشان آشنایی ندارید بهتر است که تورهای گردشگری این شهر را تهیه کنید. با این کار به راحتی شما را به ورودی شهر زیرزمینی نوش آباد می رسانند و می‌توانید یکی از شاهکارهای معماری ایران را مشاهده کنید؛ اما ماجرای شهر زیرزمینی نوش آباد چیست؟
کاشان در گذشته بارها مورد حمله دشمنان و غارتگران قرار می گرفت به همین خاطر اهالی این شهر تصمیم گرفتند تا برای نجات جانشان شهری در سطح زیرین کاشان بسازند. جالب این که تا چند سال پیش کسی از وجود این شهر باخبر نبود زیرا هیچ ورودی برای آن یافت نشده بود. چندی پیش یکی از اهالی کاشان در حین حفر چاه برای خانه‌ی خود بود که پس از حفر ۲ متر، به پایین پرتاب شد و چند متر سقوط کرد. اینگونه بود که شهر زیرزمینی نوش آباد کشف شد.
باستان شناسان به منطقه مراجعه کردند و پس از مدتی متوجه شدند که با شهری وسیع در سطح زیرین کاشان مواجه شده اند؛ جایی که یک روز مکانی برای پناه بردن بانوان و کودکان بوده است. این شهر در بخش شمالی کاشان و شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.
تور شهر زیرزمینی نوش آبادشهر زیرزمینی نوش آباد

ورودی شهر نوش آباد

یکی از چالش هایی که در رابطه با شهر نوش آباد وجود دارد، ورودی آن است زیرا این شهر چند ورودی دارد که هنوز بسیاری از آنها کشف نشده اند. در حقیقت سازندگان شهر نوش آباد به دلیل این که دشمنان به سختی راه ورود به شهر زیرزمینی را پیدا کنند، آنها را مخفی نگه داشتند برای مثال از تنور خانه ها برای ورود به شهر استفاده کردند و در مسیر ورودی تله های بسیاری قرار دادند تا دشمنان در هنگام ورود آسیب ببینند.
در حال حاضر یک ورودی اصلی را برای شهر نوش آباد باز کرده‌اند تا گردشگران بتوانند از آن وارد شهر شده و بخش‌های مختلفش را ببینند. همانطور که در تصویر می بینید برای ورود به این شهر باید پله هایی را پشت سر بگذارید تا به بخش تهیه بلیت برسید. در این بخش لیدرهای شهر شما را به بخش های دیگر می‌برند.
در ابتدا مستقیم وارد شهر زیرزمینی نمی شوید بلکه به سوی یک آب انبار بزرگ راهنمایی خواهید شد که یکی از دیدنی‌های نوش آباد محسوب می شود به همین خاطر در بخش بعدی ابتدا این آب انبار را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم.ورودی شهر نوش آبادشهر نوش آباد

آب انبار شگفت انگیز شهر نوش آباد

اگر از ورودی اصلی وارد شهر نوش آباد شوید، آب ابنار در سمت راست شما قرار می گیرد. شاید بدانید که کاشان شهری کویری است و آب در آن ارزش زیادی دارد به همین خاطر در هنگام ساخت شهر زیرزمینی نوش آباد باید برای تامین آب ساکنان آن نیز تعبیری می اندیشیدند و این شد که آب انباری شگفت انگیز برای شهر زیرزمینی نوش آباد ساختند.
در این آب انبار توضیحی در رابطه با آن نوشته اند که به شرح زیر است:
” اینجا کویر است. دخترک کوزه‌ای گلی در دست از ۲۴ پله سنگی پایین می‌رفت تا آب به دست بیاورد. این آب انبار از دوره سلسله صفویان به یادگار مانده است و از معدود آب‌انبارهای سالم در ایران می‌باشد. ارتفاع لوله سفالی که آب قنات را به اینجا سرازیر می‌کرده تا کف آب‌انبار ۱۱ متر است و گنبد از کف ۵ متر و ۱۴ سانتی متر فاصله دارد. اگر در بازدیدتان دیوارها را لمس کنید، سرمای ۱۵۰۰ متر مکعب آب انباشته را احساس خواهید کرد. بد نیست بدانید که جنس دیوارها از ساروج است. ساروج ترکیبی از آهک، سفیده تخم‌مرغ، خاکستر، خاک رس و الیاف گیاهی به نام لویی می باشد که هر چه آب به آن نفوذ کند محکم ‌تر خواهد شد. تا ۳۰ سال پیش از این آب انبار استفاده می‌کرده اند و حالا راه ورود به شهر زیرزمینی نوش آباد از کنار بخش پا شیر آن می‌گذرد. شهر زیرزمینی نوش آباد بر اساس تحقیقات انجام شده، ۱۵۰۰ سال (اوایل اسلام) قدمت دارد اما آب انبار ۵۰۰ سال پیش ساخته شده است.”
سال ۱۳۸۰ که سازمان میراث فرهنگی فضاهای داخل شهر زیرزمینی را پیدا کرد، راه کوچکی ایجاد کردند تا گردشگران بتوانند هم از شهر زیرزمینی و هم از آب انبار دیدن کنند. در حقیقت اگر وارد شهر زیرزمینی شوید ۲ اثر را خواهید دید.
بنای آب انبار ضد زلزله است، حدود ۲۵۰ سال پیش زلزله ای این منطقه را لرزاند (زمان کریم خان زند) که تلفات زیادی داد و برای کمک به زلزله زدگان از امکانات و کمک های استان های همجوار استفاده کردند ولی ۱۵۰ آب انباری که در کاشان وجود دارند، ویران نشدند.
دلیل سالم ماندن آب انبارها این بود که در دل خاک هستند و زلزله اغلب به سطح بالایی زمین آسیب وارد می کند. همچنین جنس مصالح استفاده شده در آنها از ساروج و آجر است و سیمان نیست. روی بخشی از بنا نوشته شده است که علم نزد خداست به این معنا که معماران این آب نما از علمی آسمانی برای ساخت این سازه استفاده کرده اند.
این آب انبار را نباید دست کم گرفت چون ویژگی های بسیار خاصی دارد. این آب انبار ۱۰ قسمت دارد که گردشگرانی که اطلاعی از آنها ندارند، حتی متوجه بخش های مختلفش نمی شوند. بخش ها از این قبیل هستند:
• سردر ورودی
• کتیبه آب انبار (به سرقت رفته است).
• پله ها (از سنگ کوهستانی ساخته شده و با توجه به این که کاشان کویری است، دشواری زیادی داشته و برای ساختش زحمات زیادی کشیده اند).
• بخش اصلی آب انبار (شبیه به یک کلمن بزرگ آب می‌باشد که تا قسمت های مثلثی شکل بالای بنا در آن آب جمع می شده است).
• سقف بنا (با وجود آن که این سقف از جایی دیده نمی شده اما آن را بسیار زیبا ساختند که نشان دهنده هنر ایرانیان و فرهنگ غنی پیشنیان ماست).
• قرینه ها در سقف
• سقفی بدون پایه و با استفاده از معماری گنبدی
• طاق چشمه
• گوشواره
• زمین سنگیآب انبار شگفت انگیز شهر نوش آبادآب انبار  شهر نوش آباد

ذکاوت ایرانی ها در ساخت آب انبار نوش آباد

توجه کنید که آب اگر در مکانی ساکن بماند، بو گرفته و خواهد گندید به همین خاطر ایرانیان از هوش و ذکاوتشان استفاده کرده و ۴ روش را به کار گرفتند تا آب در آب انبار نوش آباد سالم باقی بماند (تا ۲ تا ۳ سال) که این روش ها عبارتند از:
• تاریک کردن محیط (به دلیل جلوگیری از رشد جلبک)
• تعبیه کردن سقف گنبدی (برای خنک ماندن آب)
• گذاشتن کیسه زغال در بخش بالای آب انبار (برای جلوگیری از بو گرفتن آب)
• اضافه کردن نمک و آهک به آب (از طریق دریچه هایی که در بالای آب انبار وجود دارد)
پس آنها برای سالم کردن آب آن را ضد عفونی، خنک سازی، تاریک سازی و بوگیری می‌کردند، آن هم به روش سنتی و عاری از مواد شیمیایی.ذکاوت ایرانی ها در ساخت آب انبار نوش آبادساخت آب انبار نوش آباد

معرفی شهر زیرزمینی نوش آباد

حفظ جان در فرهنگ ایرانی اهمیت زیادی داشته است و مردان ایرانی برای حفظ جان ناموس خود، با دست و با تلاش شبانه روزی شهر زیرزمینی نوش آباد را ساختند.
شهر زیرزمینی نوش آباد سه طبقه دارد که بازدید از تمامی آنها در حال حاضر برای گردشگران ممکن نیست. طبقه اول شهر نوش آباد دالان و کوره راه است و آن را طوری ساختند که دشمنان نتوانند آنها را تعقیب کنند و در میان راه گم شوند.
طبقات دوم و سوم جایی برای پناه گرفتن و زندگی کوتاه مدت در زمان جنگ و خطر بوده است. توجه داشته باشید که به دلیل پنهان ماندن این شهر در طی سالهای طولانی بسیاری از راه ها و ورودی های آن توسط سیلاب مسدود شده است و امیدواریم کارشناسان میراث فرهنگی به تمامی قسمت های آن رسیدگی کنند.
شهر زیرزمینی نوش آباد دارای اتاق های کوچک و بزرگی هم هست که برای رسیدن به هریک از آنها باید از تله هایی عبور کنید. همچنین ورودی آنها را تنگ و کوچک می ساختند تا دشمنان مجبور باشند تک تک وارد شوند یا خم شده و به نوعی خلع سلاح گردند. سبک و سیاق ساخت شهر زیرزمینی و عدم توانایی دشمنان برای ورود به شهر زیرزمینی نوش آباد باعث شد تا به سرعت شایعه هایی گسترده شود که نوش آباد شهر عجیبی است زیرا مردم آن نامرئی می شوند، در صورتی که هنوز دیگ ها در خانه هایشان در حال جوشیدن هستند اما هیچ کسی در شهر نیست.معرفی شهر زیرزمینی نوش آبادمعرفی شهر نوش آباد

معماری شهر زیرزمینی نوش آباد

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم برای ورود به این شهر از چاه ها و تنور خانه ها استفاده می کردند. در حقیقت چاه‌های عمودی نقش راه‌های ارتباطی طبقات و شهر روی زمین را ایفا می‌کنند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور هوا را در شهری که حدود ۱۲ متر زیر زمین است، جریان می دادند و اکسیژن مورد نیاز اهالی را تامین می‌کردند؟ در این رابطه باید بگوییم که چاه‌هایی به شکل U برای تهویه هوا در این شهر زیرزمینی ساختند که این چاه های یو مانند به خانه‌های مردم و مراکز اجتماعی چون حمام و مسجد و قلعه کنار شهر راه داشتند.
در حال حاضر نیز این چاه های یو شکل قابل مشاهده هستند و اگر دست خود را روی آنها بگیرید نسیم خنکی از چاه را احساس خواهید کرد. این شهر گردشگران را به یاد داستان بیست هزار فرسنگ زیر دریا می اندازد. زیرا همه چیز در این مکان با برنامه ساخته شده است برای مثال در ورودی هر یک از راهروها، محلی برای پنهان شدن یک نگهبان ساخته‌اند که تا دشمن وارد راهرو شد، بتواند او را از پای در بیاورد. حتی با قدم زدن در راهروهای شهر متوجه عمق هنر ایرانیان خواهید شد زیرا راهروها برای چشم، خطای دید ایجاد می کنند به این معنا که گویا بخشی از راهرو بن بست است ولی در حقیقت اینگونه نیست.
فضاهای تودرتوری شهر زیرزمینی اویی یا نوش آباد ۴ کیلومتر در زیر شهر گسترده شده اند. طبقه اول ۴ متر زیرِ زمین است، طبقه دوم ۱۴ متر زیرِ زمین قرار گرفته و طبقه سوم ۱۷ تا ۲۰ متر زیر زمین ساخته شده است که حالا گردشگران از طبقه دوم آن بازدید می‌کنند و اجازه ورود به طبقه اول و سوم وجود ندارد و در حال حاضر توریست ها ۴ کیلومتر از مسیرهای پیچ در پیچ نوش آباد را مشاهده خواهند کرد.
اینجا معماری دست کَند است زیرا خاک رس بوده و استحکام کافی را داشته است. تاریخ نشان می دهد که بیش از ۱۲۰۰ بار به شهرهای ایران حمله شده است به همین خاطر مردم نوش آباد سختی را به جان خریدند و شهری در دل خاک رس کندند.
در کتاب ایران و تنهاییش از آقای نودوشن چنین آمده که ایران باید تا به امروز با شمار زیاد حمله هایی که به آن شد، نابود می شد اما همه چیز مدیون فرهنگ ایرانیان است که تا به امروز پا بر جا می باشد و شما با بازدید از نوش آباد می‌توانید اوج فرهنگ و هوش ایرانیان را ببینید. دفاع هوشمندانه و بدون خون ریزی (پدافند غیر عامل).
تا اینجا زیاد در رابطه با این شهر زیرزمینی گفتیم و می توان ساعت ها درباره معماری شگفت انگیزش نوشت اما وقتی متوجه اوج جذابیت آن خواهید شد که بدانید این شهر دستشویی اضطراری نیز داشته است. توصیه می کنیم در سفرهایتان به کاشان و شهرهای اطرافش، بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد را از دست ندهید.
به طور کلی باید گفت که شهر زیرزمینی نوش آباد شباهت زیادی به کلونی مورچه ها دارد تا محل های پناه، لو نرود و دشمنان نتوانند به یکباره وارد شوند و یا معطل شده و سرعتشان کم شود. آخرین نکته جالبی که در رابطه با این شهر زیرزمینی برایتان بیان خواهیم کرد، این است که ساکنان آن می توانستند از زیر زمین به شهر نیاسر برسند (با ۳۰ کیلومتر فاصله) و خود را از چنگ دشمنان رها کنند. اگر دوست دارید بیشتر درباره نوش آباد و این شهر و معماریش بدانید، توصیه می کنیم که کتاب آقای دکتر باستانی پاریزی به نام حماسه کویر را مطالعه نمایید.معماری شهر زیرزمینی نوش آبادساخت شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیر زمینی نوش آباد استان اصفهان

توجه داشته باشید که شهر زیرزمینی که تا اینجا در رابطه با آن صحبت کردیم با نام های گوناگونی شناخته می ‌شود از جمله شهر زیرزمینی اویی، شهر نوش آباد کاشان و شهر نوش آباد استان اصفهان. بنابراین این نکته را در هنگام سفر به این دیدنی جذاب در نظر داشته باشید.

آدرس شهر زیر زمینی اسرار آمیز نوش آباد

چطور به شهر زیرزمینی نوش آباد برسیم؟ اگر بدون خرید تورهای ایرانگردی برای بازدید از نوش آباد اقدام کردید با استفاده از نقشه و آدرس زیر می توانید به راحتی به ورودی اصلی نوش آباد برسید.
مسیرهای اصلی دسترسی: بلوار آران-بیدل نوش آباد، بلوار نوش آباد- فیض آباد و بلوار آزادگان
*توجه داشته باشید شهر نوش آباد با کاشان ۱۳٫۳ کیلومتر فاصله دارد و حدود ۲۰ دقیقه با اتومبیل زمان لازم دارید تا از کاشان به آن برسید و در حقیقت جزو شهر کاشان محسوب نمی شود.

آدرس شهر زیرزمینی نوش آباد:

استان اصفهان، کاشان، نوش آباد، شهر زیرزمینی نوش آباد

نقشه شهر زیرزمینی نوش آباد

در سفر به نوش آباد این کارهای را انجام بدهید

توصیه می کنیم:
از صنایع دستی و سوغاتی که در اطراف این شهر زیرزمینی به فروش می رسند، خریداری کنید تا از تولیدکنندگان محلی حمایت شود.
توصیه می کنیم صحبت های لیدرها را در هنگام معرفی مقاصد سفر ضبط کنید زیرا اطلاعات فوق العاده ای را در اختیارتان قرار می دهند.
در انتهای بازدیدتان قهوه ای محلی به نام قهوه انوشه فروخته می شود که می تواند سوغاتی جالب از نوش آباد باشد.
بدون لیدر نباید وارد این شهر شوید زیرا امکان گم شدن در آن وجود دارد.در سفر به نوش آباد این کارهای را انجام بدهیدسفر به نوش آباد