فایل دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3 دانلود

دانلود فایل دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3

دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3

دانلود-مقاله-خواص-ماهي-و-ميگو-و-اثرات-امگا-3دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3

نوع فایل: word

فرمت فایل: doc

قابل ویرایش

تعداد صفحات : 60 صفحه

قسمتی از متن :
مصرف ماهي در سلامت قلب
همان طور كه اشاره شد، يكي از عوامل خطر زمينه ساز بيماري عروق كرونر، مصرف غذاهاي نامناسب است كه فرهنگ اين گونه مصرف در خانواده شكل مي‌گيرد و رواج آن به افزايش كلسترول، تري گليسريد، LDL كلسترول يا همان كلسترول بد (نامناسب) و چاقي، اضافه وزن و فشار خون مي‌انجامد.
پس يكي از راهكارهاي مقابله با اين عوامل زمينه ساز، تغيير و اصلاح الگوهاي غذايي و ترويج آن در جامعه است. ماهي يكي از انواع غذاهاي سالمي است كه مصرف آن در جامعه‌ي ما كم است و در سبد خانوار كمتر ديده مي‌شود (مصرف سرانه‌ي اين ماده غذاي در كشور ما 5 كيلوگرم در سال است در حالي كه، مصرف سرانه‌ي كشور ژاپن بيش از 50 كيلوگرم است) كه با رواج فرهنگ مصرف اين ماده غذايي غني مي‌توان به سلامت افراد جامعه كمك كرد. ماهي با دارا بودن تركيبات خود مي‌تواند در حفظ و ارتقاي سلامت نقش عمده‌اي داشته باشد. بيشترين تاثير ماهي بر قلب و عروق از طريق چربي غير اشباع آن يعني «امگا-3» و اسيدآمينه تورين آن است.
طي مطالعه‌اي كه بر روي 6000 مرد آمريكايي ميانسال به عمل آمده بود، اين نتيجه حاصل شد؛ كه آنهايي كه چربي دريايي و يا يك انس (30 گرم) خوراك ماهي ماكرل يا سه اونس (90 گرم) ماهي خاردار خورده بودند، 26 درصد كمتر از سايريني كه مصرف ماهيشان اندك بود، با خطر مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي روبه‌رو شده بودند. در پي پژوهش‌هاي ديگر كه 25 سال بعد بر روي 17000 آمريكايي انجام پذيرفت، مشخص گرديد كه مصرف بيشتر ماهي، خطر حمله‌هاي مرگبار قلبي را در آنها كاهش داده بود، آناني كه لب به ماهي نزده بودند. تلفات جاني‌شان يك سوم بيشتر از اشخاصي بود كه هر روز بيش از يك اونس و يك چهارم مواد غذايي دريايي (صدف و ميگو و …) مصرف مي‌كردند.
جلوگيري از حملات قلبي :
دكتر مايكل بر به دنبال دو سال مطالعه عميق در شوراي پژوهشي پزشكي واقع در كارديف (ويلز كشور بريتانيا) طي آزمايش بر روي 2033 نفر كه حداقل يك بار به حمله قلبي دچار شده بودند، از گروهي خواست كه دست كم دو بار در هفته يك پرس ماهي چرب همچون ماهي آزاد، ماكرل يا ساردين يا قرص يا كپسول روغن ماهي بخورند؛ به دسته دوم افراد تحت آزمايش توصيه كرد كه استفاده از غذاهاي چرب اشباع شده مانند كره، پنير و خامه را كاهش دهند و به سومين گروه گوشزد كرد كه از طريق خوردن بيشتر سبوس، غلات و نان گندم كامل جذب فيبرها (الياف گياهي) را بالا ببرند. او براي مقايسه، هيچگونه توصيه غذايي به گروه چهارم نكرد.
بعد از گذشت 2 سال از مصرف غذاهاي روزمره كم چربي يا سرشار از فيبر، نشانه‌اي از تندرستي احساس نشد. ولي تاثير ناشي از خوردن ماهي شگفت انگيز بود، ميزان تلفات جاني بين مصرف كنندگان ماهي بسيار كاهش يافته و به 29 درصد مقدار قبلي خود رسيد.
اگر يك بار حمله قلبي رخ داد، براي جلوگيري از حمله قلبي دوم چه بايد كرد؟
با مصرف هفته‌اي دو بار ماهي و ميوه و سبزي فراوان مي‌توان از آن جلوگيري كرد و تنها به توصيه‌هاي رژيم‌هاي غذايي بي چربي بسنده نكرد. البته در اين دوران درمان دارويي نيز توسط پزشك معالج ممكن است قطع شود و يا ادامه يابد.

بعد از جراحي قلب توصيه‌ها چگونه خواهد بود؟
خوردن ماهي‌هاي چرب به باز نمودن شريان‌هاي بسته كه با بالون‌ها اقدام به باز نمودن آنها شده است كمك مي‌كند. در برخي موارد چنين سرخرگ‌هايي احتمالاً تا 40 الي 50 درصد بسته مي‌شوند. پژوهش‌هاي زيادي اين ادعا را كاملا اثبات مي‌كند. در تحقيقي كه توسط مارك آرمينلر جراح مركز بيمارستاني واشنگتن دي سي صورت گرفت، روشن شد كه تنها 19 درصد از 42 نفري كه در آنها عمل جراحي گشايش رگ‌هاي قلب انجام پذيرفته بود، با وجود مصرف غذاهاي كم چرب و استفاده از كپسول‌هاي روغن ماهي به مدت 6 ماه سرخرگ‌هايشان و دگربار مسدود شده بود؛ در مقام مقايسه در 42 بيمار ديگري كه از غذاهاي كم چربي بدون روغن ماهي استفاده كرده بودند، گرفتگي عود كننده دو برابر گرديده بود.
در مطالعه ديگري كه دكتر ايزابل بيراق استاد رشته پزشكي دانشگاه لاوان در شهر كبك كانادا در مورد بيماران ترميم رگي (آنژيوپلاتي) به عمل آورد، دريافت كه خوردن پياپي ماهي تنها قبل و بعد از جراحي درست همان تاثيري را باز نگهداشتن شريان‌ها دارد كه مصرف كپسول هاي روغن ماهي از اين لحاظ دارا مي‌باشند. تقريبا نصف عده‌اي كه هفته‌اي افزون بر هشت اونس (230 گرم) غذاي دريايي مي‌خورند، در قياس با آنهايي كه در هفته فقط يكي دو انس (60-30 گرم) مصرف مي‌كردند، دچار انسداد مجدد سرخرگها مي‌شدند.
طبق تحقيقاتي نيز كه در هلند انجام شده مشخص گرديده است كه اگر28 گرم در روز ماهي مصرف شود 40 درصد بيماري عروق كرونر و 50 درصد حمله قلبي كاهش مي‌يابد.
علاوه بر امگا -3 و اثرات آن به طور مستقيم، اثرات غير مستقيم و همچنين ديگر عوامل موجود در ماهي با علل ذيل مي‌تواند باعث جلوگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي گردد.
خواص رقيق كنندگي : خواص رقيق كنندگي روغن ماهي به طور كامل آشكار شده است. وقتي كه در رگ لخته ايجاد مي‌شود. روغن ماهي با خاصيت ضد لختگي خود، آن را درمان مي‌كند. به همين دليل در افرادي مثل اسكيموها كه از ماهي بيشتر استفاده مي‌كنند، بيماري‌هاي قلبي عروق كرونر ديده نمي‌شود.

منابع
1. www.Fishupdate.com
2. www.Food.gov.uk/news
3- برليانت بزرگمهر- تاثير ماهي در پيشگيري و كنترل بيماريها (جمله دنياي تغذيه) شماره 8
4- مريم فطن تاثير مصرف ماهي در كاهش خودكشي
5- محسن جودت دلائل عدم مصرف ماهي

دانلود فایل

دانلود فایل دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3
دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3,مقاله خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3,خواص ماهي و ميگو و اثرات امگا 3,دانلود مقاله خواص ماهي و ميگو ,اثرات امگا 3,ماهي و ميگو و اثرات امگا 3
دانلود پروژه تحقیق جزوه مقاله کتاب پاورپوینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *